NREC018SAEN-RC
Mfr.Part #
NREC018SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Number of Positions :
18
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Overall Contact Length :
0.848 21.55mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length - Termination :
0.52 inch
Datasheets
NREC018SAEN-RC
Sullins Connector Solutions NREC018SAEN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 18-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height