NREC017SABN-RC
Mfr.Part #
NREC017SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Male Pin
Length - Termination :
0.23 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
17
Connector Type :
Header, Breakaway
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Style :
Board to Board or Cable
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Datasheets
NREC017SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC017SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 17-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height