NREC015SAEN-RC
Mfr.Part #
NREC015SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Connector Type :
Header, Breakaway
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Overall Contact Length :
0.848 21.55mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ONE
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
15
Mount :
Through Hole
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.52 inch
Datasheets
NREC015SAEN-RC
Sullins Connector Solutions NREC015SAEN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 15-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height