NREC014SABN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NREC014SABN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Number of Positions :
14
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Rows :
1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Insulation Color :
Black
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Reliability :
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
2.54mm
Length - Termination :
0.23 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Shape :
Square
Reference Standard :
UL
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
NREC014SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC014SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 14-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height