NREC011SABN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NREC011SABN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
11
Number Of PCB Rows :
1
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Shrouding :
Unshrouded
Length - Termination :
0.23 inch
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Insulation Color :
Black
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
1
Style :
Board to Board or Cable
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
NREC011SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC011SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 11-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height