NR4012T4R7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NR4012T4R7M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 960MA 168MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
960mA
Number of Pins :
2
Case/Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.2mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
168mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Max DC Current :
1.05A
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
4.7μH
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
1.05A
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100kHz
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Chip
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.2mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
Packing Method :
TR
Series :
NR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Halogen Free :
Halogen Free
Shielding :
Shielded
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C~120°C
Datasheets
NR4012T4R7M
TAIYO YUDEN NR4012T4R7M
NR4012T4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD