NPPN031FGGN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPPN031FGGN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 3POS 0.079 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.110 2.79mm
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Insulation Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Style :
Board to Board
Number of Rows :
1
Number of Positions :
3
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reference Standard :
UL
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Terminal Pitch :
2.0066mm
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Push-Pull
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Female Socket
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions Loaded :
All
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Datasheets
NPPN031FGGN-RC
Sullins Connector Solutions NPPN031FGGN-RC
1 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 3 Positions Female Socket