NPH-8-100GH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPH-8-100GH
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Package / Case
TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRES 15PSI GAUGE TO-8
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
1.5mA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Termination Style :
PC Pin
Output Voltage :
100mV
Series :
NPH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output :
0 mV ~ 100 mV
Port Style :
Barbless
Feature :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
58.02PSI (400kPa)
Output Type :
Wheatstone Bridge
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Supply Current :
1.5mA
Supplier Device Package :
TO-8
Termination :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Operating Pressure :
15PSI (103.42kPa)
Port Size :
Male - 0.19 4.83mm Tube
Package / Case :
TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Board Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Pressure Type :
Vented Gauge
Accuracy :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
NPH-8-100GH
Introducing Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPH-8-100GH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Output:0 mV ~ 100 mV, Package / Case:TO-233AA, TO-8-3 Metal Can, NPH-8-100GH pinout, NPH-8-100GH datasheet PDF, NPH-8-100GH amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPH-8-100GH ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol NovaSensor NPH-8-100GH
NPH Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 15PSI (103.42kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
NPH-8-100GH Overview
This transducer is included in the package TO-233AA, TO-8-3 Metal Can. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C~125°C. Transducers can operate at temperatures as high as 125°C. It is not possible for the transducers to operate below -40°C. When the nominal supply current is 1.5mA, the transducers can operate normally. To make it work, the transducers must release 100mV of voltage.
NPH-8-100GH Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Operating Temperature: -40°C~125°C