NPH-8-100AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NPH-8-100AH
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Package / Case
TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRES 15PSI ABS TO-8
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Operating Supply Current :
1.5mA
Port Style :
Barbless
Output Type :
Wheatstone Bridge
Output Voltage :
100mV
Operating Pressure :
15PSI (103.42kPa)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Linearity :
0.05 %
Output :
0 mV ~ 100 mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Nominal Supply Current :
1.5mA
Package / Case :
TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
58.02PSI (400kPa)
Port Size :
Male - 0.19 4.83mm Tube
Accuracy :
±0.1%
Pressure Range-Max :
15 Psi
Termination :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
NPH
Pressure Type :
Absolute
Body Height :
19.33mm
Termination Style :
PC Pin
Applications :
Board Mount
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
12.7mm
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Datasheets
NPH-8-100AH
Introducing Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPH-8-100AH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0 mV ~ 100 mV, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:TO-233AA, TO-8-3 Metal Can, NPH-8-100AH pinout, NPH-8-100AH datasheet PDF, NPH-8-100AH amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Amphenol NovaSensor NPH-8-100AH ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol NovaSensor NPH-8-100AH
NPH Series Absolute Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 15PSI (103.42kPa) Barbless ±0.1% 0 mV ~ 100 mV Temperature Compensated
NPH-8-100AH Overview
This transducer is included in the package TO-233AA, TO-8-3 Metal Can. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C~125°C. This transducer can measure pressures up to 15 Psi. When the nominal supply current is 1.5mA, the transducers can operate normally. To make it work, the transducers must release 100mV of voltage.
NPH-8-100AH Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Operating Temperature: -40°C~125°C