NP15P06SLG-E1-AY
Mfr.Part #
NP15P06SLG-E1-AY
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET P-CH 60V 15A TO252
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation-Max :
1.2W Ta 30W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rise Time :
5ns
Published :
Fall Time (Typ) :
65 ns
Terminal Form :
Gull wing
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
70m Ω @ 7.5A, 10V
JESD-609 Code :
e3
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
FET Type :
P-Channel
Pin Count :
3
Drain-source On Resistance-Max :
0.095Ohm
Turn On Delay Time :
7 ns
Continuous Drain Current (ID) :
15A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23nC @ 10V
Case Connection :
DRAIN
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Ta
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 10V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Package / Case :
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
45A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
1.2W
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
175°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Datasheets
NP15P06SLG-E1-AY
Intersil (Renesas Electronics Corporation) NP15P06SLG-E1-AY
P-Channel Tape & Reel (TR) 70m Ω @ 7.5A, 10V ±20V 1100pF @ 10V 23nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
NP15P06SLG-E1-AY Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1100pF @ 10V.This device has a continuous drain current (ID) of [15A], which is its maximum continuous current.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 100 ns.A maximum pulsed drain current of 45A is the maximum peak drain current rated for this device.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 7 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 60V.In order to operate this transistor, a voltage of 60V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
NP15P06SLG-E1-AY Features
a continuous drain current (ID) of 15A
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 45A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)