NP05-1C90-500-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NP05-1C90-500-250
Manufacturer
Standex Electronics
Description
RELAY REED SPDT 250MA 5V
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Coil Resistance :
500Ohm
Termination :
PC Pin
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Relay Action :
Momentary
Electrical Life :
100000000 Cycle(s)
Reach Compliance Code :
Unknown
Switching Voltage :
175VAC 175VDC -Max
Physical Dimension :
22mm x 10mm x 10.3mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Termination Style :
PC Pin
Series :
NP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
22mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
.25A@175VAC
Coil Current :
10mA
Published :
Feature :
EMI SHIELDED
Throw Configuration :
SPDT
Coil Power :
50mW
Relay Type :
Reed
Operate Time :
0.7ms
Mount :
Through Hole
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Body Breadth :
10 mm
Must Release Voltage :
0.75VDC
Body Height :
10.3mm
ECCN Code :
EAR99
Release Time :
1.5ms
HTS Code :
Must Operate Voltage :
3.5VDC
Coil Voltage (DC) :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
UL
Contact Rating (Current) :
250mA
Coil Voltage :
5VDC