NLW15-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NLW15-100
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 100V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
23.876mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Ripple Current @ Low Frequency :
104mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
NLW
Capacitance :
15μF
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
10.16mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
-10% +75%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.00975mA
Ripple Current @ High Frequency :
124.8mA @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13.5Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
104mA
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.400Diax0.940L 10.16mmx23.88mm
Published :
Package / Case :
Axial, Can
Datasheets
NLW15-100
Cornell Dubilier Electronics NLW15-100
NLW 15μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 104mA 0.400Diax0.940L 10.16mmx23.88mm -40°C~105°C Polar Axial, Can