NG80960JF3V33
Mfr.Part #
NG80960JF3V33
Description
RISC MPU, 32-BIT, 33MHZ, CMOS
Stock
43
In Stock :
43
Microprocessors
Integrated Cache :
yes
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
33MHz
Package / Case :
132-QFP
Supply Voltage :
3.3V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Voltage - I/O :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.45V
Operating Temperature :
0°C~100°C TC
Bit Size :
32
Clock Frequency :
33.3MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.15V
Low Power Mode :
yes
Format :
FIXED POINT
JESD-30 Code :
S-PQFP-G132
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
External Data Bus Width :
32
Number of Terminations :
132
Pin Count :
132
Surface Mount :
Address Bus Width :
Boundary Scan :
No
Terminal Position :
QUAD
Series :
i960
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Datasheets
NG80960JF3V33
Altera (Intel) NG80960JF3V33
32-bit Microprocessor i960 Series 3.3V 132-QFP
NG80960JF3V33 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 132-QFP. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~100°C TC. The cpu microprocessor belongs to the i960 series. In this CPU, I/O is set to 3.3V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. In total, there are 132 terminations. When the voltage supply is 3.3V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. It can supply a maximum current of 3.45V. 32 is the width of the external data bus on this CPU. Embedded microprocessor bodies are injected with 132 pins. 33.3MHz is the microprocessor's clock frequency.