NG80960JD3V66
Mfr.Part #
NG80960JD3V66
Description
IC MPU I960 66MHZ 132QFP
Stock
9
In Stock :
9
Microprocessors
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
3.15V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Address Bus Width :
32
Pin Count :
132
Access Time :
66 μs
External Data Bus Width :
32
Series :
i960
Number of Terminations :
132
Frequency :
66MHz
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
1kB
Terminal Position :
QUAD
Max Supply Voltage :
3.45V
Operating Temperature :
0°C~100°C TC
HTS Code :
Integrated Cache :
yes
Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
ECCN Code :
3A991.A.2
Format :
FIXED POINT
Low Power Mode :
yes
Graphics Acceleration :
No
Number of Pins :
Published :
2002
Operating Supply Voltage :
3.3V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Bit Size :
132-QFP
Boundary Scan :
Datasheets
NG80960JD3V66
Introducing Microprocessors Altera (Intel) NG80960JD3V66 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:132, Operating Temperature:0°C~100°C TC, Voltage:3V, Number of Pins:132, Package / Case:132-QFP, NG80960JD3V66 pinout, NG80960JD3V66 datasheet PDF, NG80960JD3V66 amp .Beyond Microprocessors Altera (Intel) NG80960JD3V66 ,we also offer AM5729BABCX, Z84C0010PEG, Z84C0006PEG, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Altera (Intel) NG80960JD3V66
32-bit Microprocessor i960 Series 132-Pin 66MHz 3.3V 132-QFP
NG80960JD3V66 Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 132-QFP. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~100°C TC should be understood. This is part of the i960 series. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. To date, there have been 132 terminations. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 3.3V. An architecture based on 32 bits is used. 66MHz is the CPU's frequency. Datasheets for 132 pin functions can be found here. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. A total of 132 pins are injected into the CPU microprocessor's body. This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting. It is possible to use the micro processor from 3.3V. Currently, the CPU core voltage is 3V. It is designed with 0 RAM (Random-Access Memory). A voltage greater than 3.45V should not normally be applied to the embedded microprocessor. It is recommended to feed the CPU microprocessor with a voltage of 3.15V.