NG80960JD3V50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NG80960JD3V50
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
132-QFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU I960 50MHZ 132QFP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Number of Pins :
132
Mount :
Through Hole
Series :
i960
Access Time :
50 µs
RAM Size :
1kB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage :
3V
Published :
2002
Operating Temperature :
0°C~100°C TC
Package / Case :
132-QFP
Frequency :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
50MHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Voltage - I/O :
3.3V
Packaging :
Tray
Core Processor :
i960
Supplier Device Package :
132-PQFP (24.13x24.13)
Graphics Acceleration :
No
Datasheets
NG80960JD3V50
Introducing Microprocessors Altera (Intel) NG80960JD3V50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:132, Voltage:3V, Operating Temperature:0°C~100°C TC, Package / Case:132-QFP, NG80960JD3V50 pinout, NG80960JD3V50 datasheet PDF, NG80960JD3V50 amp .Beyond Microprocessors Altera (Intel) NG80960JD3V50 ,we also offer AM5729BABCX, Z84C0010PEG, Z84C0006PEG, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Altera (Intel) NG80960JD3V50
i960 Microprocessor i960 Series 132-Pin 50MHz 132-QFP
NG80960JD3V50 Overview
Since the microprocessor is packed in 132-QFP, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~100°C TCw what the operating temperature is around 0°C~100°C TC. In the series i960, it is found. i960 processors are embedded in this CPU. 3.3V is the I/O speed of this CPU. A CPU operates at a frequency of 50MHz. Detailed functions for 132 pins can be found in the datasheets. There are many applications for this CPU, since it is Through Hole mounted. 3V is the core voltage of the CPU. Suppliers offer the 132-PQFP (24.13x24.13) package. In this case, the amount of RAM (Random-Access Memory) is set to 1kB.