NFS110-7901PJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFS110-7901PJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC CNVRTR 5.1V +/-12V -5V 80W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
JESD-30 Code :
R-XXMA-X16
Efficiency :
70%
Trim/Adjustable Output :
No
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
16
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
16
Surface Mount :
No
Voltage - Output 3 :
-12V
Power (Watts) :
80W 110W Forced Air
Output Voltage :
5.1V
Voltage - Isolation :
4kV
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Outputs :
4
Type :
Open Frame
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Total Power Output-Max :
110W
Number of Functions :
1
Voltage - Output 2 :
12V
Length :
177.8mm
Operating Temperature :
0°C~70°C With Derating
Width :
107.95mm
Feature :
Adjustable Output, DC Input Capable
Minimum Load Required :
Voltage - Input :
100V~240VAC
Current - Output (Max) :
8A 4.5A 500mA 500mA
Size / Dimension :
7.00Lx4.25W x 1.80 H 177.8mmx108.0mmx45.7mm
Published :
Voltage - Output 1 :
5.1V
Series :
NFS110 (110W)