NFR25H0004707JA500
Mfr.Part #
NFR25H0004707JA500
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Non-Flammable
Diameter :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
580 μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
350V
Published :
Voltage - Rated DC :
350V
Weight :
200.998119mg
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
NFR25H
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
470mOhm
2
Military Standard :
Not
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
NFR25H0004707JA500
Vishay NFR25H0004707JA500
Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 470mOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,