NFR25H0002208JA100
Mfr.Part #
NFR25H0002208JA100
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
NFR25H
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
2.5mm
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Resistance :
2.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Military Standard :
Not
Datasheets
NFR25H0002208JA100
Vishay NFR25H0002208JA100
Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 2.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,