NFR2500004701JR500
Mfr.Part #
NFR2500004701JR500
Description
RES 4.7K OHM 1/3W 5% AXIAL
Stock
383
In Stock :
383
Packing Method :
TR
Resistance :
4.7kOhm
Radiation Hardening :
Series :
NFR25
Published :
2009
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
580 μm
Power Rating :
330mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
2.5mm
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Max Power Dissipation :
333mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Vishay NFR2500004701JR500
Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 4.7kOhm, 0.333W 1/3W, Metal Film,