NFR0100003300JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFR0100003300JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Fusing Time :
60 s
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packing Method :
TR
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Composition :
Metal Film
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
330Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C