NFR0100002200JR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFR0100002200JR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Published :
Series :
NFR01
Fusing Time :
60 s
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
1W
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Working Voltage :
350V
Resistance :
220Ohm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
Axial
Vishay NFR0100002200JR500
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 220Ohm, Metal Film,