NDD-25SBRTT-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NDD-25SBRTT-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-TYPE RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Connector Style :
D-Type, Nano-D
Pitch :
0.64 mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Plating :
Nickel
Current Rating (Amps) :
1A
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Signal
Gender :
FEMALE
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Package :
Bulk
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Mounting Style :
PCB Mount
Wire Gauge :
32 AWG to 30 AWG
Series :
NDD
Number of Positions :
25 Position
Flange Feature :
Housing/Shell (0-80)
Shell Size, Connector Layout :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Features :
Number of Rows :
2 Row
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
1 A
Termination Style :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Black
Datasheets
NDD-25SBRTT-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon NDD-25SBRTT-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, NDD-25SBRTT-A174 pinout, NDD-25SBRTT-A174 datasheet PDF, NDD-25SBRTT-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon NDD-25SBRTT-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ITT Cannon NDD-25SBRTT-A174
NDD Series D-Type, Nano-D Receptacle, Female Sockets 25 Position-Position Female Signal Solder - Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Aluminum, Nickel Plated, Electroless