NDD-25PBRTT-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NDD-25PBRTT-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-TYPE PLUG 25POS R/A SLDR
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Pitch :
0.64 mm
Wire Gauge :
32 AWG to 30 AWG
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Style :
D-Type, Nano-D
Shell Size, Connector Layout :
Flange Feature :
Housing/Shell (0-80)
Voltage Rating :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Form :
Number of Positions :
25 Position
Contact Plating :
Gold
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Mounting Style :
PCB Mount
Termination :
Solder
Gender :
Male
Current Rating :
1 A
Contact Type :
Signal
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Shell Material :
Aluminum
Series :
NDD
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shell Plating :
Nickel
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
2 Row
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Through Hole
Datasheets
NDD-25PBRTT-A174
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon NDD-25PBRTT-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, NDD-25PBRTT-A174 pinout, NDD-25PBRTT-A174 datasheet PDF, NDD-25PBRTT-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon NDD-25PBRTT-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ITT Cannon NDD-25PBRTT-A174
NDD Series D-Type, Nano-D Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal Solder - Through Hole, Right Angle Copper Alloy Gold Aluminum, Nickel Plated, Electroless