ND06P00103K--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND06P00103K--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Disc, 6.3mm Dia x 4.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 4220K DISC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
B Value Tolerance :
±2%
Lead Length :
1.38 35.00mm
Accuracy :
3 %
Max Power Dissipation :
710mW
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN
Packaging :
Bulk
Resistance Tolerance :
±10%
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Published :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Package / Case :
Disc, 6.3mm Dia x 4.0mm W
Bandwidth :
3MHz
Terminal Placement :
Radial
Series :
ND06
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
27 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
10kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
B25/85 :
4220K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.71W
Number of Terminations :
Datasheets
ND06P00103K--
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX ND06P00103K-- from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc, 6.3mm Dia x 4.0mm W, Bandwidth:3MHz, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~150°C, Number of Terminations:2, ND06P00103K-- pinout, ND06P00103K-- datasheet PDF, ND06P00103K-- amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX ND06P00103K-- ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX ND06P00103K--
ND06P00103K-- Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. For convenience, it is included in the Disc, 6.3mm Dia x 4.0mm W package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±10% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -55°C~150°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. For the NTC thermistors to work properly, 2 pins must be connected in order to make it work. The electronic component can absorb power dissipation of 0.71W. NTC thermistors can operate at a maximum power dissipation of 710mW.
ND06P00103K-- Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
ND06 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.71W
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance