ND03K00222K--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND03K00222K--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W
Datasheet
Download
Description
THERM NTC 2.2KOHM 3630K DISC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Series :
ND0x
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Type :
NTC
B25/100 :
B0/50 :
RoHS :
Details
Product Type :
NTC Thermistors
B25/75 :
Resistance @ 25C :
2200 Ohm
Package / Case :
Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W
Mounting :
Through Hole
Packaging :
MouseReel
3630K
Product Category :
NTC Thermistors
B Value Tolerance :
±2%
Package :
Bulk
Sensitivity Index :
3630 K
Description of Terminals :
0.5mm dia. x 32mm Straight Lead
Percentage of Resistance Tolerance @ 25C :
±10 %
Pin Count :
2
Resistance Tolerance :
±10%
Power - Max :
250 mW
Resistance in Ohms @ 25°C :
2.2k
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Thermistors
Thermal Time Constant :
10 s
Supplier Package :
Radial
Length - Lead Wire :
1.38 (35.00mm)
Brand :
Datasheets
ND03K00222K--
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX ND03K00222K-- from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55 to 150 °C, Type:NTC, Package / Case:Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W, Mounting Type:Through Hole, ND03K00222K-- pinout, ND03K00222K-- datasheet PDF, ND03K00222K-- amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX ND03K00222K-- ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX ND03K00222K--
ND0x Series Through Hole -55 to 150 °C 3630K B Value Tolerance:±2% MouseReel
ND03K00222K-- Overview
There is a MouseReel package for NTC thermistors. The package Disc, 3.5mm Dia x 3.0mm W includes it for convenience. As a result, the resistance tolerance for NTC thermistors is ±10%. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature of NTC thermistors to -55 to 150 °C. As a result of NTC thermistors, there is a maximum power setting of 250 mW.
ND03K00222K-- Features
Package/Case: MouseReel
ND0x Series
Operating Temperature: -55 to 150 °C