NCP51100ASNT1G
Mfr.Part #
NCP51100ASNT1G
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
SINGLE 2 A HIGH-SPEED, LOW-SIDE
Product Category :
Gate Drivers
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Type :
Low-Side
Driven Configuration :
Low-Side
Series :
NCP51100A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Rise / Fall Time (Typ) :
14ns, 7ns
Current - Peak Output (Source, Sink) :
3A, 3A
Channel Type :
Single
Package Type :
SOT23-5
Supply Voltage :
11 → 18V
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Output Current :
6.5 A
Pin Count :
5
Number of Outputs :
1 Output
Logic Voltage - VIL, VIH :
2V, 0.8V
Number of Drivers :
1
Rise Time :
14 ns
Input Type :
TTL
Base Product Number :
NCP51100
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Supply :
11V ~ 18V
Product Status :
Active
Product :
MOSFET Gate Drivers
Gate Type :
IGBT, N-Channel MOSFET
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
RoHS :
Details
Driver Configuration :
Datasheets
NCP51100ASNT1G
Surface Mount MouseReel Gate Drivers ICs TTL 1 SC-74A, SOT-753 Low-Side
NCP51100ASNT1G Overview
A higher degree of flexibility is achieved by adopting its SC-74A, SOT-753 package.MouseReel represents the packaging method.This device is equipped with 1 drivers for its configuration.Ideally, it should be mounted in the direction of Surface Mount.In the absence of a power supply voltage of 11V ~ 18V V, it is able to demonstrate its superiority.There is a gate type of IGBT, N-Channel MOSFET in this design.For this device, the temperature range is -40°C ~ 125°C (TA).The input type for this program is TTL.Mosfet driver is designed specifically to run on 11 → 18V volts of power.A board with 5 component pins is available.In terms of its basis, there are 1 Output outputs integrated.The output current of this device can be set to 6.5 A.The gate driver is part of the NCP51100A series.