NCP5007SNT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP5007SNT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 50MA 5TSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
LED Drivers
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Output Current :
50mA
Number of Pins :
5
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Mounting Type :
Surface Mount
Max Output Voltage :
24.5V
Multiplexed Display Capability :
No
Number of Terminations :
5
Type :
DC DC Regulator
Supply Voltage :
3.6V
Max Supply Voltage :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3mm
Min Input Voltage :
2.7V
Operating Temperature :
-25°C~85°C TA
Internal Switch(s) :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
160mW
Max Input Voltage :
5.5V
Published :
Interface :
Serial
Voltage - Output :
24.5V
Number of Functions :
1
Height :
1mm
Min Supply Voltage :
2.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
1.2MHz
Applications :
Backlight
Dimming :
PWM
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Dissipation :
160mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
Termination :
SMD/SMT
Number of Segments :
Width :
1.5mm