NCP1075BAP100G
Mfr.Part #
NCP1075BAP100G
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Stock
350
In Stock :
350
Frequency - Switching :
100kHz
Fault Protection :
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Packaging :
Tube
Power (Watts) :
14W
Voltage - Start Up :
8.4V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Isolated
Power Rating :
10W
Published :
2015
Factory Lead Time :
5 Weeks
Voltage - Breakdown :
700V
Duty Cycle :
68%
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.5V~20V
Datasheets
NCP1075BAP100G
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1075BAP100G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, NCP1075BAP100G pinout, NCP1075BAP100G datasheet PDF, NCP1075BAP100G amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1075BAP100G ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.