NC12L00153KBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC12L00153KBB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 15KOHM 3790K 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
27 Weeks
Max Power Dissipation :
120mW
Width :
1.25mm
Thermal Sensitivity Index :
3790 K
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
B Value Tolerance :
±3%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Accuracy :
3 %
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance Tolerance :
±10%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Series :
NC12
Resistance :
15kOhm
Power Rating :
120mW
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Length :
2mm