MXSMLJ54CAE3/TR
Mfr.Part #
MXSMLJ54CAE3/TR
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS 54V 5% 3000W BI
Product Category :
Product Status :
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
87.1 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.4A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
54V
Product Type :
TVS Diodes
Working Voltage :
54 V
Bidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
SMLJ (DO-214AB)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Capacitance @ Frequency :
Base Product Number :
SMLJ54
Breakdown Voltage :
66.3 V