MXSMBG10CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMBG10CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
35.3A
Pin Count :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
17V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Breakdown Voltage :
11.7V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Type :
Zener
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Reverse Standoff Voltage :
10V