MXSMLJ54AE3
Mfr.Part #
MXSMLJ54AE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Single
Factory Lead Time :
18 Weeks
Direction :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Test Current :
1mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
J BEND
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
34.4A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Military, MIL-PRF-19500
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clamping Voltage :
87.1V
Peak Pulse Power :
3kW
Reverse Standoff Voltage :
54V