MXSMLJ51CA
Mfr.Part #
MXSMLJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Reverse Standoff Voltage :
51V
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e0
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Surface Mount
Published :
Peak Pulse Current :
36.4A
Clamping Voltage :
82.4V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
56.7V
Test Current :
1mA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Peak Pulse Power :
3kW
Pin Count :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.4A
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ