MXSMLJ20CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMLJ20CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
3kW
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
J BEND
Pin Count :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
92.6A
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage :
32.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Test Current :
1mA
Direction :
Bidirectional
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW