MXSMLJ170CA
Mfr.Part #
MXSMLJ170CA
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Reverse Standoff Voltage :
170V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Pin Count :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
275V
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Bulk
Single
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
J BEND
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Published :
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
3kW
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Test Current :
1mA