MXSMLJ170AE3
Mfr.Part #
MXSMLJ170AE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Pulse Power :
3kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Current :
11A
Clamping Voltage :
275V
Test Current :
1mA
Published :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Direction :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
170V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W