MXSMLJ170A
Mfr.Part #
MXSMLJ170A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Terminal Form :
J BEND
Direction :
Unidirectional
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Reverse Standoff Voltage :
170V
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Published :
Max Reverse Leakage Current :
2µA
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Power :
3kW
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
2
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
11A
Unidirectional Channels :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
275V