MXSMLG75CAE3
Mfr.Part #
MXSMLG75CAE3
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMLG
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Polarity :
Bidirectional
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
2
Pin Count :
1
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Surface Mount :
yes
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V