MXSMLG51CA
Mfr.Part #
MXSMLG51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMLG
1
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Published :
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Direction :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
51V
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
1 (Unlimited)
Mount :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Clamping Voltage :
82.4V
Type :
Zener
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
36.4A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Power :
3kW