MXSMLG48AE3
Mfr.Part #
MXSMLG48AE3
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMLG
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
48V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Unidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
38.8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Test Current :
1mA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Clamping Voltage :
77.4V