MXSMLG45A
Mfr.Part #
MXSMLG45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMLG
Product Category :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Mount :
Clamping Voltage :
72.7V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Finish :
TIN LEAD
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Power :
3kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Pin Count :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Pbfree Code :
No
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
41.2A
Direction :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Reverse Standoff Voltage :
45V
Voltage - Breakdown (Min) :
50V