MXSMLG28A
Mfr.Part #
MXSMLG28A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMLG
2
JESD-609 Code :
e3
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Peak Pulse Power :
3kW
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
66A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reverse Standoff Voltage :
28V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
45.4V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Terminal Position :
Dual
Test Current :
1mA