MXSMLG17CAE3
Mfr.Part #
MXSMLG17CAE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMLG
DO-215AB, SMC Gull Wing
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
106.6A
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
27.6V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Packaging :
Bulk
Direction :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
17V
Peak Pulse Power :
3kW