MXSMLG17AE3
Mfr.Part #
MXSMLG17AE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMLG
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
27.6V
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
106.6A
Direction :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Test Current :
1mA
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
17V
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Peak Pulse Power :
3kW