MXSMLG12AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMLG12AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMLG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
150.6A
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
2
Number of Pins :
2
Terminal Position :
Dual
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
MATTE TIN
Test Current :
1mA
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
12V
Published :
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
19.9V
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
3kW
Number of Elements :
1
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V