MXSMLG12A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMLG12A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMLG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Reverse Standoff Voltage :
12V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Additional Feature :
High Reliability
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
3kW
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Published :
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
14V
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Pbfree Code :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Peak Pulse Current :
150.6A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
19.9V