MXSMLG110CAE3
Mfr.Part #
MXSMLG110CAE3
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMLG
Product Category :
Published :
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
2
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
110V
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Peak Pulse Power :
3kW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
177V
Peak Pulse Current :
16.8A
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Breakdown Voltage :
128.5V