MXSMLG10CAE3
Mfr.Part #
MXSMLG10CAE3
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMLG
Dual
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Direction :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
176.4A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
Packaging :
Bulk
1
Number of Pins :
Clamping Voltage :
17V
Mount :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
3kW
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V