MXSMCJLCE160AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMCJLCE160AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Published :
Peak Pulse Current :
5.8A
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
187.5V
Terminal Form :
C BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
5μA
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
2
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Direction :
Unidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Power Dissipation-Max :
5W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
160V
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage :
259V
Unidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA