MXSMCG90AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMCG90AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Pin Count :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
90V